Komora trzecia
Komora trzecia jest szczelinowatą, czworoboczną, strzałkowo ustawioną przestrzenią zlokalizowaną w międzymózgowiu. Ograniczona jest ścianami:
Ścianę dolną stanowi istota szara środkowa podwzgórza, ciała suteczkowate, guz popielaty wraz z lejkiem i przysadką oraz skrzyżowanie wzrokowe wraz z pasmami wzrokowymi.
Ścianę górna tworzą pień ciała modzelowatego, trzon sklepienia, tkanka naczyniówkowa komory trzeciej.
Ściany boczne tworzą przyśrodkowa powierzchnia wzgórza i podwzgórza oddzielone bruzdą podwzgórzową.
Ścianę tylna stanowi spoidło mózgu tylne.
Ścianę przednia tworzą słupy sklepienia, spoidło mózgu przednie i blaszka krańcowa.
Komora trzecia komunikuje się z komorą czwartą przez wodociąg mózgu, a z komorami bocznymi przez otwory międzykomorowe. Otwór międzykomorowy jest ograniczony od przodu przez powierzchnię tylną części wolnej słupa sklepienia od tyłu przez guzek przedni wzgórza. Ściany komory są wysłane wyściółką i tworzą zachyłki: w ścianie dolnej zachyłek wzrokowy ograniczony z przodu blaszką krańcową, a z tyłu istotą szarą leżącą nad skrzyżowaniem wzrokowym. Za skrzyżowaniem wzrokowym dno komory trzeciej się obniża tworząc zachyłek lejka. Niekiedy w obrębie guza popielatego widać jeszcze jedno uwypuklenie komory zwane zachyłkiem woreczkowym. Nad spoidłem tylnym mózgu widać zachyłek szyszynkowy ograniczony od góry spoidłem uzdeczek. Nad spoidłem uzdeczek i częściowo nad szyszynką znajduje się zachyłek nadszyszynkowy przykryty od góry tkanką naczyniówkową.